Obdržel jsem proměnnou a: 2a

Co dělám když zrovna nevydělávám na živobytí?
Jsem na šutrech, na cestách a nebo ve společnosti ...

 

Jaspis.

Jaspisy z Moravské Třebové

Také jaspis.

O něco později běžel v tehdejší jediné TV u nás populární soutěžní pořad 10 stupňů ke zlaté, kde v oboru nerostů soutěžil pan Ludvík Ducháček. Nevynechal jsem jediné pokračování, má matka napsala o mém zájmu dopis do soutěže a výsledkem byl balíček vzorků, pro mě pravé bohatství a naplnění několika poliček v mé sbírce. Panu Ducháčkovi za to ještě jednou  po letech děkuji.

V Moravské Třebové fungoval aktivní spolek přátel a sběratelů nerostů GMS AMETYST a další minerály do své kolekce jsem získal od některých jeho členů během návštěv a obdivování jejich kolekcí. Později mě pak začali začali pánové Luboš Mikeš a Karel Rýda brát na některé výpravy za nerosty ssebou. Pamatuji si na ty cesty dodnes docela dobře a oni také. Trabant plný nářadí, spousty chlebů s vaječnou pomazánkou kterou nám umíchala matka na cestu a už se jelo třeba na vysočinu ...

V Heřmanově u Křižanova.

 

Heřmanov, asi 1978

Kamenům jsem se věnoval až do ukončení školní docházky. V posledních dvu letech školy mě ovšem začala silně přitahovat chemie, především však různé pyrotechnicke směsi atd. Celkem logickým vyustěním, vycházejícím z těchto dvou zálib /neb minerál je přeci chemická sloučenina/  byl po prázdninách roku 1980 nástup do Pardubic na SOU chemické v Polabinách. Během studia se mé záliby ubíraly úplně jiným směrem :-))). V roce 1985, kdy jsme se stěhovali do Vysokého Mýta, mě potkala údálost, která zapříčinila že jsem se sbíráním nerostů přestal. Poslední věcí, která čekala v opuštěném bytě na přestěhování, byla má sbírka. Pro případ, že by se něco dělo a bylo potřeba vstoupit do zamčených místností jsme nechali klíče od bytu u sousedů. Když jsem potom přijel asi po měsíci pro zbytek věcí, čekaly mě jen papíry, rozházené po podlaze a několik spíše nevzhledných kusů kamenů porůznu mezi tím. Sousedka tvrdila že v bytě nikdo nebyl, polici to absolutně nezajímalo a já se zařekl, že končím. To byla pravda až do roku 1997, kdy jsem navšívil Luboše Mikeše a uvědomil si, že mi něco chybí. A od té doby jezdím s ním a Karlem Rýdou jako před lety. Jenom podmínky jsou dneska úplně jiné.

PS:

Taky jsem zjistil, jak to asi bylo s krádeží me sbírky. Sousedka se přátelila s jistým Matysem. Ten před časem zemřel. Ale některé minerály z mé sbírky jsem nalezl ve sbírce jeho bratra Jirky... Ten mi je odmítl vydat s tím, že to je pamatká na bráchu. Co k tomu dodat.

2003 - S Lubošem už zase na šutry nejezdím, ukázalo se, že to není ten nejlepší parťák. Ale Karel je pořád fajn.

 

 

O prázdninách v roce 1977 jsem byl se školou na týdenním družebním pobytu v Banské Štiavinici a další, snad nejhezčí část mé tehejší sbírky pocházela právě z této cesty. Zatímco většina účastníků chytala lelky, já prolézal okolní haldy a měl jsem slušnou hromádku pohledných vzorktů. Naštívil jsem tenkrát také muzeum dolování rudy, spojené s procházkou ve štole a měl z toho silný zážitek. Ale do pravého "šutráckého" nebe jsem se dostal v poslední den pobytu, kdy jsem se vracel z toulky po haldách a cestou zpátky si mě všimla nějaká stará paní. Chvilku si se mnou povídala, prohlédla kameny, řekla ať počkám a za pár minut přinesla krabici od másla. Povídala, že prý manžel dělá na šachtě a tady že mi složil pár kousků do krabice. Vše bylo poctivě zabaleno a tak jsem to raděj ani nerozdělal. Krabice byla opravdu hodně těžká. Po jejím rozbalení na ubytovně mě málem vypadly oči. Bylo v ní prostě úplně všechno. Moje sbírka se tím okamžikem rozrostla na dvojnásobek.

V Heřmanově u Křižanova.
Moje koule.

Autorem těchto stránek je - http://www.drasnar.mineral.cz © 2004 Jiří Drašnar